Fiala János:
KeljFelJancsi
Az anomália gyűjteményből nem
maradhat ki Fiala János interaktív rádiós műsora, a ”KeljFelJancsi”. Távol álljon tőlem, hogy Fialára anomáliaként tekintsek… szó
sincs erről, azonban adásai alatt nem ritkán anomáliákkal ütközik. Az
interaktivitásnak (telefonos kontaktot létesíthet bárki a műsorral) megvan az a
hátránya, hogy a bejövő intellektusokat nem lehet előzetesen kontrollálni, a
műsorvezető teljes mértékben ki van szolgáltatva, rutinrendszere alkotja a
szelekciót. Fiala jól műveli ezt a tevékenységet, mondhatni egyfajta viselkedés katalizátorként funkcionál
sok éves tapasztalata alapján, s olykor nem tagadja meg öntörvényességét és
arroganciáját, különösen agresszív módon szakítja meg a vonalat konfliktusok
vagyis referencia lyukas vagy hiányos telefonálók okán. Nem lehet
egyszerűsíteni a képletet és degradálni agresszivitásra és öntörvényességre.
Fiala műsorában tökéletesen megjelenik, a referencia hiány problémája, hogy az
emberek hajlamosak szelektíven megélni a társadalmi létüket, sokszor
aránytalanul fókuszált a tudata néhány telefonálónak a valóságértelmezés terén.
„Nem a Jobbikkal van a
probléma, hanem magával!”
A vonal megszakítása előtti replika részlet Fialától, a 2010 február 22-i adásból. A fiatalember már korábban is agresszívan fejtette ki politikai álláspontját. Félő, hogy a tudati térképben ilyenkor csak az egydimenziós Morvai Krisztina jelenik meg. Holott a politikában, és a társadalmi létben sosem beszélhetünk kizárólagos dimenziókról. Elemi érdek lenne a referenciapótlás mielőtt, valaki bemegy a szavazófülkébe. Könnyen fellelhető Morvai Krisztina liberális pályafutása, és az azt megerősítő Freddie Mercury díj mely ideológiáját tekintve homlok egyenest ellentmond a jelenlegi Morvai Krisztina képnek, és rajta keresztül közvetetten a Jobbik viselkedésének.
Fiala a durva referenciahiányokkal nem tud mit kezdeni, van benne udvarias törekvés, de az könnyen agresszivitásba torkollhat. Az agresszivitás önmagában elítélendő, de ugyanakkor mankóval segíthetjük, megérthetjük a miértjét.
Pácin lakosai közül néhányan meg voltak győződve arról, hogy 2002 és 2006 között Orbán Viktor volt a miniszterelnök (lásd fentebb), ez agresszív és durva nem tudásról tett tanúbizonyság, a normális diskurzus brutális destrukciója. Fiala ezt a fajta nem tudást, nem képes nem ösztönösen megélni és lereagálni. Ösztönös és érzéki a műsorvezetése ilyen tekintetben.
Családias a műsorpolitikája, ugyanis tudja, hogy van törzsközönsége is. Ha túl sok devianciával találkozik az éterben, felelősségre vonja a hallgatag törzsközönséget is, értetlenkedik a hallgatagság felett, torzsalkodik kifelé személyeskedés nélkül, vagy akár előbb befejezi a műsort.
Fiala műsorának társadalmi üzenete talán ilyesmi lehet:
A politika és a társadalmi problémák, egy és ugyanazon valóság részei. Ha te nem törekszel a valóság megismerésre, vagy vágyaid alapján csak félig törekszel a megismerésre, akkor a valóságodat ne erőltesd az enyémre, ne próbáld meg felülírni. Fiala az erőszakos valóság kompatibilitásokat elutasítja. S a vonal megszakad…
Külön érdekesség hogy az interaktív műsor ellenére Fiala komoly szabályokat fektet le, egyébként teljesen elfogadhatóan. Nevezetesen, az interaktivitás nem függ össze a meztelen tegeződés aktusával. Fenntartja az intimitást, hogy médium és befogadó kapcsolatról van szó és nem éter haverokról. Ez igazolja Zuschlag problémáját, amelyet fentebb fogalmaztam: kamera és mikrofon nem játékszer. Fiala kifejezte értetlenkedését is: milyen alapon tegezte vissza Hír TV Zuschlag Jánost?… hogy vette a bátorságot? Egy média nem koccinthat vissza a kezdeményezett haveri pertunál, mert ezzel saját közvetítő médiumságát eltolja személyes és öncélú valóságértelmezés felé, komolytalanná válik, elveszíti a tőle elvárt objektív reprezentativitását.
Fiala célja világos, műsorában a távolságtartás közte és
hallgatói között, nem más mint jóindulatú és biztonságos demarkáció, megóvja
saját magát és hallgatóját, elkerülve az estleges Zuschlag anomáliák lehetőségét.